A textiliparban egyre nagyobb hangsúlyt kap a tudatosság, aminek személy szerint nagyon örülök. A tudatosság kiterjed az etikus működésre, gyártásra és minden féle alapanyag használatára is, amiben nem csak a textília, hanem a felhasznált cérna, gomb és a címkék is beletartoznak, tehát minden, ami egy textil termék elkészítéséhez szükséges. Erről a tudatosságról Pölz Klaudia, a Fashion Revolution Hungary országkoordinátora, is ír a Szalagoslány Blogon vendégszerzőként.
Az, hogy a vásárlóid tudatos döntéseket tudjanak hozni számunkra is fontos, ezért mi azon dolgozunk, hogy te, aki a divatiparban alkotsz és/vagy kézműves vagy, olyan döntést hozhass, amivel elégedett vagy. Olyat, ami tükrözi az általad és a márkád által képviselt értékeket.
Azonban a bevarrható ruhacímkék alapanyagánál ez még nem olyan egyszerű kérdés, mint azt elsőre gondolnánk, mert még mindig a poliészter és a poliamid a leggyakrabban használt alapanyagok. Ebben a cikkben erről lesz szó első sorban és hogy mi milyen megoldásokat igyekszünk adni a számodra. Igen, kompromisszumra szükség van azért, ez tény.
Szerencsére létezik pamut anyagú bevarrható ruhacímkére is lehetőség, illetve újrahasznosított anyagok is elérhetőek már. Viszont címkenyomóként rendszerint azzal a helyzettel szembesülünk, hogy a minimum rendelhető mennyiség általában egy raklapnyi alapanyag. Ami anyagilag is nagy beruházás és várhatóan csak több év alatt fogyna el. Erre nehéz építeni itthon.
A másik lehetőség, hogy európai partnereink készítenek pamut vagy újrahasznosított anyagú címkét neked, ebben az esetben is a minimálisan rendelhető mennyiség magas, ami 3.500 db. A tervezésben, ötletelésben mindig segítünk neked.
Ezen felül az újrahasznosítással kapcsolatban is vannak fenntartásaim, hiszen a már használt anyagokat fertőtleníteni kell és újra feldolgozni, ami szintén nagy energia és egyéb erőforrás igényű. Tehát egyáltalán nem biztos, hogy ez a jobb, környezetkímélőbb út.
Mit tehetünk ebben az esetben?
+1 Gondolj a továbbadásra is! Most ennek a korát éljük, tehát ez is hatással lehet arra, hogy kevésbé fogják a jövőben kivágni a címkéket, hiszen ezek az új tulajdonosnak is hasznos információt tartalmaznak. Tudom, még mindig a leggyakoribb tapasztalat az, hogy kivágjuk a kezelési címkét a ruhákból. A márka címkét, amit mi legtöbbször szövött kivitelben javaslunk elkészíteni, azt a legtöbben viszont benne hagyják az anyagban.
Ezért a legjobb, ha a címke rendelésedet átgondolod és igyekszel tudatosan készülni rá. Ezzel nem csak bevarrható ruhacímke alapanyagot spórolsz, hanem futárköltséget és időt is nyersz vele. Ezáltal a te gyártásod is gördülékenyebb lesz, hiszen van mindig mihez nyúlni.
Ahogy látszik, ezen még lehet mit javítani és mi ezen vagyunk mindig.
Be kellett lássuk, hogy ebbe a folyamatba egyszerűen máshogy kell változást elérnünk, máshogy tudunk jót tenni a környezettel. Ezért 2024-től minden rendelés 1 db fa elültetését teszi lehetővé. Az ültetést a MyForest Csapata végzi. 2024. őszén 100 db fát ültettek el a jáki térségben. Erre a vállalásunkra nagyon büszkék vagyunk és fontos a számunkra. 2025-ben pedig a célunk, hogy legalább 200 db fa ültetésével bízhassuk meg a MyForestet.
A te márkádnak van ilyen vállalása a fenntarthatóság felé? Írd meg nekünk, örömmel olvassuk őket, hiszen inspirálhatjuk egymást ezen a téren is.
Mindennapjainkba Instagram oldalunkon pillanthatsz be.
Ölelés,
Nóri, a Szalagoslány