Milyen alapanyaga lehet a bevarrható ruhacímkének?

A textiliparban egyre nagyobb hangsúlyt kap a tudatosság, aminek személy szerint nagyon örülök. A tudatosság kiterjed az etikus működésre, gyártásra és minden féle alapanyag használatára is, amiben nem csak a textília, hanem a felhasznált cérna, gomb és a címkék is beletartoznak, tehát minden, ami egy textil termék elkészítéséhez szükséges. Erről a tudatosságról Pölz Klaudia, a Fashion Revolution Hungary országkoordinátora, is ír a Szalagoslány Blogon vendégszerzőként.

Az, hogy a vásárlóid tudatos döntéseket tudjanak hozni számunkra is fontos, ezért mi azon dolgozunk, hogy te, aki a divatiparban alkotsz és/vagy kézműves vagy, olyan döntést hozhass, amivel elégedett vagy. Olyat, ami tükrözi az általad és a márkád által képviselt értékeket.

Azonban a bevarrható ruhacímkék alapanyagánál ez még nem olyan egyszerű kérdés, mint azt elsőre gondolnánk, mert még mindig a poliészter és a poliamid a leggyakrabban használt alapanyagok. Ebben a cikkben erről lesz szó első sorban és hogy mi milyen megoldásokat igyekszünk adni a számodra. Igen, kompromisszumra szükség van azért, ez tény.

Szerencsére létezik pamut anyagú bevarrható ruhacímkére is lehetőség, illetve újrahasznosított anyagok is elérhetőek már. Viszont címkenyomóként rendszerint azzal a helyzettel szembesülünk, hogy a minimum rendelhető mennyiség általában egy raklapnyi alapanyag. Ami anyagilag is nagy beruházás és várhatóan csak több év alatt fogyna el. Erre nehéz építeni itthon.

A másik lehetőség, hogy európai partnereink készítenek pamut vagy újrahasznosított anyagú címkét neked, ebben az esetben is a minimálisan rendelhető mennyiség magas, ami 3.500 db. A tervezésben, ötletelésben mindig segítünk neked.

Ezen felül az újrahasznosítással kapcsolatban is vannak fenntartásaim, hiszen a már használt anyagokat fertőtleníteni kell és újra feldolgozni, ami szintén nagy energia és egyéb erőforrás igényű. Tehát egyáltalán nem biztos, hogy ez a jobb, környezetkímélőbb út.

Mit tehetünk ebben az esetben?

Miért a poliészter és a poliamid az elterjedt?

Sok szempont van, amit érdemes mérlegelni. Ezekből pár fő gondolatot hoztam neked.

  1. Alapkövetelmény fogyasztóvédelmi szempontból, hogy a bevarrható ruhacímkék tartósak legyenek. Erre pedig a poliészter és a poliamid a két legalkalmasabb anyag.
  2. A nyomtathatóság is fontos szempont, hogy a nyomat könnyen felvihető legyen az alapanyagra és így költséghatékony is legyen az előállítás. Erre is van pár technológia a thermal transfertől a szublimációig több lehetőség van.
  3. Tartósság a márka szempontjából. Egy szép bevarrható ruhacímke az egyik legjobb reklám a márkád számára. Ezt rendszeresen hangsúlyozom. Hiszen képzeld el, mindig ott van, hogy téged ajánljon. Ezért fontos, hogy tartós legyen. Ha hamar elkezdene foszlani, akkor azt az érzést keltené, hogy nem tartós a ruhád sem. Tehát érthető, hogy egy márka címke jó hírvivőd lesz éveken át.

+1 Gondolj a továbbadásra is! Most ennek a korát éljük, tehát ez is hatással lehet arra, hogy kevésbé fogják a jövőben kivágni a címkéket, hiszen ezek az új tulajdonosnak is hasznos információt tartalmaznak. Tudom, még mindig a leggyakoribb tapasztalat az, hogy kivágjuk a kezelési címkét a ruhákból. A márka címkét, amit mi legtöbbször szövött kivitelben javaslunk elkészíteni, azt a legtöbben viszont benne hagyják az anyagban. 

Ezért a legjobb, ha a címke rendelésedet átgondolod és igyekszel tudatosan készülni rá. Ezzel nem csak bevarrható ruhacímke alapanyagot spórolsz, hanem futárköltséget és időt is nyersz vele. Ezáltal a te gyártásod is gördülékenyebb lesz, hiszen van mindig mihez nyúlni.

Szövött logós címke, ruhacímke gyártás, damaszt és prémium damaszt kivitelben, akár 100 db-tól. Szalagoslány, Lévay Nóra
Szövött méretjelző címke, fehér és fekete alapon betűkkel vagy számokkal. Szalagoslány Lévay Nóra

Milyen megoldásokban érdemes gondolkodnod a bevarrható ruhacímkék tervezésekor, hogy csökkentsük az alapanyag használatot?

A mértékletesség és tervezés a két kulcsszó itt is.

  1. Csak a legszükségesebb tartalmat tűntessük fel a címkén. Erről van is egy E-bookunk, ide kattintva eléred. Azt is megtudhatod belőle, hogy egyáltalán szükséges-e a bevarrható ruhacímke a textil termékedbe? Bizony, van amibe nem is kell.
  2. Legyen minél kisebb a címkéd. Mi mindig igyekszünk a lehető legkisebbre tervezni a bevarrható ruhacímkédet. Ez fontos szempont nekünk is, ugyanakkor törekszünk arra is, hogy a vevőid számára olvasható legyen a tartalom és a logód is szép és látható, felismerhető legyen.
  3. Egyszerre kis mennyiséget is tudsz rendelni, hogy ha valamiből limitált anyagod van vagy kis szériát készítesz. Viszont a címke gyártás szempontjából nagyobb mennyiség az előnyösebb, mert a beállítással kevesebb alapanyag megy kárba. Apró, de érdekes részlet ez a gyártásban.

Ahogy látszik, ezen még lehet mit javítani és mi ezen vagyunk mindig.

Be kellett lássuk, hogy ebbe a folyamatba egyszerűen máshogy kell változást elérnünk, máshogy tudunk jót tenni a környezettel. Ezért 2024-től minden rendelés 1 db fa elültetését teszi lehetővé. Az ültetést a MyForest Csapata végzi. 2024. őszén 100 db fát ültettek el a jáki térségben. Erre a vállalásunkra nagyon büszkék vagyunk és fontos a számunkra. 2025-ben pedig a célunk, hogy legalább 200 db fa ültetésével bízhassuk meg a MyForestet.

Szalagoslány, Lévay Nóra, masni szeretettel. Egyedi feliratos szatén szalagokat készítünk tudatos márkaépítők számára.

A te márkádnak van ilyen vállalása a fenntarthatóság felé? Írd meg nekünk, örömmel olvassuk őket, hiszen inspirálhatjuk egymást ezen a téren is.

Mindennapjainkba Instagram oldalunkon pillanthatsz be.

Ölelés, 

Nóri, a Szalagoslány